Odstúpenie prezidentského kandidáta Mistríka: podpora sa preniesla medzi Čaputovú, Šefčoviča, Harabina a najmä konzervatívnych kandidátov na prezidenta SR

Agentúra Phoenix research on-line uskutočnila bleskový výskum po oznámení odstúpenia prezidentského kandidáta Roberta Mistríka z volebného súboja o post hlavy štátu a zisťovala, či jeho potenciálni voliči vyslyšia Mistríkove priame odporúčanie voliť za slovenskú prezidentku právničku Zuzanu Čaputovú.

Meranie prebehlo v dňoch 26. 2. – 1. 3. 2019 na reprezentatívnej vzorke 1 099 respondentov zo všetkých občanov Slovenska starších ako 18 rokov metódou CAWI. 

Bleskový výskum volebných preferencií a volebného potenciálu ukázal, že Mistríkova podpora, ktorú mu v rámci predchádzajúcich meraní voliči vyjadrovali, sa rozprestrela nielen medzi troch súčasných najsilnejších kandidátov – Maroša Šefčoviča, Zuzanu Čaputovú, Štefana Harabina, ale posilnila aj konzervatívnych prezidentských kandidátov, predovšetkým Bélu Bugára, Milana Krajniaka, Františka Mikloška a Ivana Zuzulu. 

 

Na zistenivolebného odhadu sa využila metóda takzvaného volebného potenciálu. Výskum volebného potenciálu neukazuje možný výsledok volieb, ale ukazuje šance daného sbjektu u zvažujúcich voličov (teda tých, ktorí zvažujú svoju účasť vo vol'bách). L'udia v tomto type vyskumu nevyberajú jednu stranu (prípadne hnutie či združenie), ktorej by dali svoj hlas, ale oznamujú svoju vol'bu volebnej kandidátky, o kterej vážne uvažujú. Ide len o hlasy od občanov, ktorí nevylučujú účasť vo vol'bách. Súčet vo výskume volebného potenciálu tak nemusí zodpovedať sto percentám. 

Meranie formou volebného potenciálu ukazuje, koľko percent hlasov by daný politický subjekt mohol v súčasnosti hypoteticky získať, ak by sa k nemu priklonili všetci ľudia, ktorí jeho voľbu reálne zvažujú a nevylučujú účasť vo voľbách. Do volebného potenciálu „strany (hnutia) A“ vstupujú len respondenti, ktorí nevylučujú účasť vo voľbách a zároveň uvedú spontánne danú „politickú stranu A“ ako hlavnú preferovanú alebo uvedú spontánne inú politickú stranu ako hlavnú preferovanú, ale povedia, že si v prípade svojej účasti nie sú celkom istí jej výberom a medzi ďalšími vážne zvažovanými uvedú „stranu A“, alebo neuvedú spontánne žiadnu politickú stranu ako hlavnú preferovanú a medzi vážne zvažovanými uvedú „stranu A“. 

Optikou volebných preferencií aj volebného potenciálu vedie diplomat Maroš Šefčovič (deklarované volebné preferencie: 19,8 %, volebný potenciál: 26,1 %), ktorému s menším preferenčným odstupom sekunduje právnička Zuzana Čaputova (volebné preferencie: 18,5 %, pasuje sa však s menším deklarovaným volebným potenciálom: 21,2 %). Tretím v poradí je potom sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin (s nameranými volebnými preferenciami: 15,2 % a volebným potenciálom: 19,8 %). 

So značným odstupom sa ako štvrtý umiestnil poslanec a podpredseda NR SR Béla Bugár, ktorý však spoločne s poslancom Milanom Krajniakom, bývalým poslancom Františkom Mikloškom a vedcom, predsedom Slovenskej konzervatívnej strany Ivanom Zuzulom patrí okrem prvých troch kandidátov k najúspešnejším adresátom deklarovanej podpory od pôvodných voličov vedca a prezidentského kandidáta Roberta Mistríka.  

Najmenej potenciálnych Mistríkových voličov sa podarilo osloviť poslancovi a exžupanovi Marianovi Kotlebovi, Róbertovi Švecovi, Jurajovicieľová skupina pohlavie respondentov vek respondentov vzdelanie respondentov Zábojníkovi a podnikateľke Bohumile Tauchmannovej. 

Pre úplnosť dodajme, že v rámci bleskového výskumu sa zisťovala aj zvažovaná účasť voličov v blížiacich sa prezidentských voľbách. Tá je vo výške 55,59%3, 6ke4ď odstúpenie Roberta Mistríka posilnilo váhanie voličov v otázke ich účasti vo voľbách novej hlavy štátu. 

 

 

Celú správu a infografiku si vo formáte PDF môžete stiahnuť TU.

e-mail:
heslo:
CapsLock je aktívny
Chyba: zadaný e-mail alebo heslo je neprávne!
e-mail:
Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.Ďalšie informácie