SMER Roberta Fica oslabil, opozícia posilňuje, v národnej rade sedem strán

Celú správu a infografiku si vo formáte PDF môžete stiahnuť TU.

Ak by sa voľby do Národnej rady SR konali teraz, do parlamentných lavíc by s veľkou pravdepodobnosťou zasadlo až sedem politických subjektov.

Najväčšej podpore voličov sa vo februári teší SMER - SD pod vedením Roberta Fica. Táto strana si udržuje sympatie viac ako 29 percent respondentov.

Strana premiéra Fica však zaznamenala od posledného merania viac ako šesťpercentný pokles podpory. Od druhej strany SIEŤ ju aktuálne delí viac než 12 percent preferencií. Pre porovnanie vo voľbách v roku 2012 volebný zisk strany SMER - SD predstavoval 44,41 percenta.

Februárový výskum verejnej mienky potvrdzuje, že hlavným súperom premiérovej strany zostáva strana bývalého prezidentského kandidáta Radoslava Procházku SIEŤ so súčasnými 16,8 percenta podpory. Strana SIEŤ zaznamenala takmer trojpercentný nárast voličskej podpory.

Z aktuálneho výskumu vyplýva, že volieb do národnej rady by sa tri týždne pred ich konaním zúčastnilo 58,6 percenta oprávnených voličov. Zistená čísla potvrdzujú priebežný nárast ochoty verejnosti ísť voliť (voličská účasť v predčasných voľbách 2012 bola 59,11 percenta). Až 7,3 percenta respondentov, ktorí deklarujú svoju účasť v parlamentných voľbách, sa zatiaľ nerozhodlo, ktorej strane alebo hnutiu by dali svoj hlas. Svoju účasť v parlamentných voľbách zvažuje 18,9 percenta opýtaných a 22,5 percenta deklaruje, že sa na voľbách nezúčastní. Ich počet mierne poklesol.

Agentúra Phoenix Research online uskutočnila v dňoch 8. 2. 2016 - 16. 2. 2016 výskum verejnej mienky formou online. Výberovú vzorku tvorilo 1 009 respondentov, ktorí z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania a národnosti reprezentujú populáciu vo veku nad 18 rokov.

Tretiu priečku v podpore potencionálnych voličov obsadila strana MOST-HÍD s 8,4 percenta sympatií respondentov (pre úplnosť doplňme, že strana MOST-HÍD vo voľbách v roku 2012 získala 6,89 percenta voličskej podpory). Oproti predchádzajúcemu výskumu verejnej mienky došlo k nárastu podpory o viac ako percento.

Štvrtú pozíciu obsadila SNS s nameranou voličskú podporou 7,4 percenta a oproti meraniu na začiatku roka 2016 aj jej voličská podpora mierne narástla (SNS v parlamentných voľbách v roku 2012 získala 4,56 percenta a do národnej rady sa vtedy nedostala).

S miernym odstupom sa na piatom mieste umiestnilo KDH s preferenčným ziskom 6,6 percenta (vo voľbách v roku 2012 získalo hnutie 8,82 percenta).

Šiestu priečku popularity obsadilo hnutie OĽaNO-NOVA transformované zo skoršej koalície s nameranými 6,1 percenta potenciálnych sympatií. Aj tento opozičný subjekt oproti predošlým výskumom mierne posilnil.

Skupinu subjektov s deklarovanou šancou zasadnúť do parlamentných lavíc uzatvára SaS so ziskom presne 5 percent (vo voľbách v roku 2012 získalo strana 5,88 percenta).

Pred bránami slovenského parlamentu podľa aktuálnych meraní zostáva SMK s nameranými 4,3 percenta voličských sympatií. Podpora tejto strane však takisto mierne narástla. Medzi subjekty s viac ako dvojpercentnou podporou sa zaradilo aj hnutie Sme rodina - Boris Kollár s 2,3 percenta sympatií.

Zostávajúce strany sa už pohybujú v rozpätí okolo jedného percenta nameraných preferencií. Strane SDKÚ-DS oslovení deklarovali 1,4 percenta podpory (vo voľbách v roku 2012 mala volebný zisk 6,09 percenta), KSS získala 1,0 percenta preferencií a ĽS Naše Slovensko 0,9 percenta podpory oslovených.

Celú správu a infografiku si vo formáte PDF môžete stiahnuť TU.
Obrázok vo formáte JPEG si môžete stiahnuť TU.

Prieskum volebných preferencií

e-mail:
heslo:
CapsLock je aktívny
Chyba: zadaný e-mail alebo heslo je neprávne!
e-mail:
Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.Ďalšie informácie