Volebný potenciál: až desať politických subjektov má šancu na europoslanecký mandát

Ak by sa voľby do Európskeho parlamentu konali dnes, uspelo by optikou volebného potenciálu až desať politických subjektov. Najväčšej deklarovanej potenciálnej podpore voličov sa dva týždne pred voľbami do Európskeho parlamentu teší SMER-SD.

So značným odstupom potom druhú pozíciu obsadila Sloboda a Solidarita tesne nasledovaná volebnými kandidátkami – OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti a Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.

Aktuálne meranie formou volebného potenciálu sa uskutočnilo v dňoch 18. 4. až 9. 5. 2019. Výberovú vzorku tvorilo 1 087 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania a národnosti.

Meranie formou volebného potenciálu ukazuje, koľko percent hlasov by daný politický subjekt mohol v súčasnosti v rámci daného mesta hypoteticky získať, ak by sa k nemu priklonili všetci ľudia, ktorí jeho voľbu reálne zvažujú a nevylučujú účasť vo voľbách. Do volebného potenciálu „strany (hnutia) A“ vstupujú len respondenti, ktorí nevylučujú účasť vo voľbách a zároveň uvedú spontánne danú „politickú stranu A“ ako hlavnú preferovanú alebo uvedú spontánne inú politickú stranu ako hlavnú preferovanú, ale povedia, že si v prípade svojej účasti nie sú celkom istí jej výberom a medzi ďalšími vážne zvažovanými uvedú „stranu A“, alebo neuvedú spontánne žiadnu politickú stranu ako hlavnú preferovanú a medzi vážne zvažovanými uvedú „stranu A“.

Do aktuálneho volebného potenciálu strany vstupujú len ľudia, ktorí potvrdia, že reálne a vážne zvažujú voľbu danej strany. Súčet všetkých volebných potenciálov nie je 100 percent. Človek, ktorý vážne zvažuje voľbu „strany A“ a „strany B“, je potenciálnym voličom oboch z nich. Ukazovateľ aktuálneho volebného potenciálu je nutné chápať pre každú stranu oddelene.

Výskum volebného potenciálu neukazuje možný výsledok volieb, ale ukazuje šance daného subjektu u zvažujúcich voličov. Ľudia v ňom nevyberajú jednu stranu (prípadne hnutie či združenie), ktorej by dali svoj hlas, ale oznamujú svoju voľbu volebnej kandidátky, o ktorej vážne uvažujú. Ide len o hlasy od občanov, ktorí nevylučujú svoju účasť vo voľbách. Súčet vo výskume volebného potenciálu tak nemusí zodpovedať sto percentám.

Najväčšej potenciálnej podpore voličov sa na prelome apríla a mája teší strana SMER-SD s volebným potenciálom 22,5 percenta. S odstupom druhá najvyššia potenciálna podpora (až 14,3 percenta potencionálnych voličov) je vyjadrovaná strane Sloboda a Solidarita. Tretí najväčší volebný potenciál má volebná kandidátka OĽaNO – 13,9 percenta tesne nasledovaná subjektom Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko s deklarovaným volebným potenciálom až 13,8 percenta.

Z aktuálneho výskumu vyplýva, že vo voľbách do Európskeho parlamentu by sa v máji tohto roku zúčastnilo 18,1 percent oprávnených voličov (pre porovnanie – v roku 2014 bola voličská účasť 13,05 percenta).

Piaty najväčší volebný potenciál, 12,3 percenta, má potom kandidátka SME RODINA – Boris Kollár, za ktorou nasleduje koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia s nameraným volebným potenciálom 11,8 percenta.

Siedmy najvyšší volebný potenciál má hnutie KDH, ktorému vyjadrilo podporu v rámci volebného potenciálu 9,9 percenta opýtaných. Nasleduje volebná kandidátka SNS s potenciálom 8,1 percenta voličov.

Skupinu politických zoskupení s viac ako päťpercentnou podporou nutnou na zisk mandátov v Európskom parlamente uzatvára zoskupenie DOPRAVA (5,2 percenta volebného potenciálu) a formácia MOST-HÍD so ziskom 5 percent volebného potenciálu.

Blízko nutnej päťpercentnej hranice je kandidátka SMK-MKP so zmeraným potenciálom 4,7 percenta. Ostatné strany ju nasledujú s odstupom – ide o koalíciu Komunistická strana Slovenska a VZDOR – strana práce s 2 percentami volebného potenciálu a volebnú kandidátku Strany zelených Slovenska s volebným potenciálom 1,5 percenta.

 

 

Celú správu a infografiku si vo formáte PDF môžete stiahnuť TU.

 

Medializácia: 

Pravda.sk:

Prieskum: Do Európskeho parlamentu by sa dostalo 10 strán

 

 

e-mail:
heslo:
CapsLock je aktívny
Chyba: zadaný e-mail alebo heslo je neprávne!
e-mail:
Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.Ďalšie informácie